English

News & Activities

Program and Schedule



Program

 The conference is programmed with three sections as follows;

Section I.  HFR networks including network design, frequency allocation & sharing, operation  skill and maintenance, data flow, infrastructure and technician training.

Section II. Data management and analysis including current velocities verification, APM, data format, QA/QC, data gap filling and error estimation.

Section III. Applications and research results from HFR data.

  • Wrap-up and Discussions for the next meeting and proceeding publication
  • Group tour (free) to Odu-San Unification Observatory after meeting

  * Click here to see Booklet of the conference  (May 02, pdf format) 

   Click here to see Proceedings of 1st ORCA

                                        (May 16, pdf format)

Schedule at a glance

* Clik the presenter name to see the submitted abstract (pdf format)

* Check 'Events and Tour' to look around Odu-San Unification Observatory

 

Ø Oral Presentation

May 17 (Thursday)

May 18 (Friday)

0830

Registration

 

 

0900

Opening Address

Welcoming Address

 

Session 3. Applications &

Research Results

 

Session 1. HFR Networks

0900i

S3-1 (J. Paduan, U.S.A.)

0920i

S1-1 (S. Glenn, U.S.A.)

0930i

S3-2 (D. Barrick, U.S.A.)

0950i

S1-2 (Z. Willis, U.S.A.)

0955

S3-3 (Xiangbin Wu, China)

1020i

S1-3 (S. Fujii, Japan)

1015

S3-4 (Xiangbai Wu, China)

1050

Tea/Coffee break

1035

Tea/Coffee break

1110

S1-4 (L. Wyatt, Australia)

1050

S3-5 (Y. Yoshikawa, Japan)

1130

S1-5 (E. Liang, Taiwan)

1110

S3-6 (K. Ichikawa, Japan)

1150

S1-6 (W. Kanbua, Thailand)

1130

S3-7 (N. Ebuchi, Japan)

1210

Lunch

1150

S3-8 (S. H. Lee, Korea)

1330

S1-3 (H. Y. You, Korea)

1210

Lunch

1350

S1-8 (H. Statscewich, U.S.A.)

1410

S1-9 (J. Y. Choe, U.S.A.)

1330-

1420

Wrap-up, discussion for next meeting and publication

1430

Tea/Coffee break

 

Session 2. Data Management 

              & Analysis

1430-

1730

Tour to Odu-San Unification Observatory

1500i

S2-1 (S. Y. Kim, U.S.A.)

 

 

1530

S2-2 (C. W. Lee, Taiwan)

 

 

1550

S2-3 (J. Y. Yang, Taiwan)

 

 

1610

S2-4 (D. H. Kim, Korea)

 

 

1630

Tea/Coffee break

 

 

1650i

S2-5 (M. Heron, Australia)

 

 

1720

S2-6 (A. Nadai, Japan)

 

 

1740

S2-7 (A. Tada, Japan)

1800

ORCA Close

1900

Welcoming Reception

 

 

 

Ø Poster Presentation (1800-1900 May 17) 

  SP-1. Young-Tae Son (Korea)

  SP-2. Seung Bae Choi (Korea)

  SP-3. Cheol-Ho Cho (Korea)

  SP-4. JooWhan Lee (Korea)

  SP-5. Chang-Soo Kim  (Korea)

  SPO-6. Xiangbai Wu (China)

  SPO-7. Akitsugu Nadai (Japan)